top of page
 • Zdjęcie autoraNowocześni Księgowi

Jak założyć firmę jednoosobową– Przewodnik krok po kroku

Zaktualizowano: 2 lip

Decyzja o założeniu własnej firmy jednoosobowej jest krokiem ku niezależności finansowej i zawodowej. W obecnych czasach, dzięki dostępowi do internetu, proces ten jest znacznie prostszy i szybszy. W tym artykule przyjrzymy się, jak założyć firmę jednoosobową przez internet, jakie kroki są niezbędne do założenia firmy jednoosobowej oraz czy opłaca się podejmować taką działalność.Pomoc w zakładaniu firmy, Jak założyć firmę jednoosobową


Jak założyć firmę jednoosobową przez internet?


Forma prawna: Działalność jednoosobowa dla wielu przedsiębiorców jest najprostszą i najbardziej elastyczną opcją, która oferuje pełną kontrolę nad działalnością przy minimalnych wymogach formalnych.

Rejestracja przez internet: Proces zakładania firmy został znacząco uproszczony dzięki platformie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz online, podając swoje dane osobowe, adres działalności, a także wybrany kod PKD opisujący rodzaj prowadzonej działalności.

Załatwianie formalności podatkowych: Kolejnym krokiem jest wybór formy opodatkowania. Można wybierać pomiędzy ryczałtem ewidencjonowanym, podatkiem liniowym czy też skalą. Ważne jest również zarejestrowanie się jako płatnik VAT, jeśli planuje się przekroczenie limitu przychodu 200 000 zł rocznie lub wykonywana przez nas działalność nie może korzystać z tego limitu zwolnienia.

Rejestracja jako płatnik składek ZUS: Możesz zarejestrować się jako płatnik ZUS rozpoczynając działalność gospodarczą w momencie jej rejestracji w CEIDG. Należy wówczas wypełnić formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Formularz można złożyć online przez platformę biznes.gov.pl wraz z formularzem rejestracji działalność gospodarczej. Należy w nim podać dane osobowe, informacje o firmie i wybrać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia.jak założyć firmę jednoosobową, zakładanie firmy


Założenie firmy jednoosobowej – krok po kroku


Wybór nazwy firmy: Nazwa firmy powinna być unikatowa i odzwierciedlać rodzaj działalności. Nazwa musi zawierać co najmniej twoje imię i nazwisko.


Adres firmy: Firmę możesz prowadzić w jednym lub wielu miejscach, na przykład, w biurze, w tym w biurze wirtualnym lub coworkingowym, we własnym mieszkaniu albo bez stałego adresu prowadzenia działalności.


Wybierz kod PKD: Kod PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, to system służący do kategoryzacji i identyfikacji rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej w Polsce.Wybierz formę opodatkowania: Jednoosobowa działalność gospodarcza może być opodatkowana na kilka sposobów, w zależności od wyboru przedsiębiorcy:


 • Podatek liniowy – stawka podatkowa wynosi 19% od dochodu. Przy tej formie przychód jest pomniejszany o koszty uzyskania przychodów, ale podatnik nie może skorzystać z kwoty wolej od podatku wynoszącej 30.000 zł rocznie.

 • Skala podatkowa – stosuje się progresywne stawki podatkowe (12% i 32%), gdzie przechód jest pomniejszany o koszty uzyskania przychodów oraz inne odliczenia.

 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – stawki procentowe od przychodów, zależne od rodzaju prowadzonej działalności (od 2% do 17%), bez odliczania kosztów i kwoty wolnej od podatku.


Wybór formy opodatkowania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, przewidywane przychody i koszty, oraz preferencje podatkowe przedsiębiorcy.Sprawdź czy musisz rejestrować się jaki czynny podatnik VAT: Vat jest podatkiem niezależnym od wybranej metody opodatkowania podatkiem dochodowym.

Jako przedsiębiorca masz co do zasady obowiązek zarejestrować się do VAT, ale nie musisz tego robić, gdy:

 • twoja sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie

 • sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VATZdecyduj jak i kto będzie prowadził księgowość twojej firmy:

Przedsiębiorcy muszą prowadzić dokumentację rachunkową w sposób przewidziany przepisami.


Przedsiębiorcy mogą prowadzić księgowość w formie:

 • uproszczonej – w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub w ewidencji przychodów przy ryczałcie

 • pełnej – w księgach rachunkowych.


Pamiętaj! Możesz zlecić prowadzić księgowości zewnętrznemu podmiotowi, na przykład biuru rachunkowemu.


Rachunek bankowy firmowy czy prywatny: Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w działalności gospodarczej rachunek firmowy lub swój rachunek prywatny - musi to jednak być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza.


Rachunek firmowy (a nie prywatny) będzie ci potrzebny jeśli:

 • jesteś podatnikiem VAT – tylko numery firmowych rachunków bankowych są publikowane w Wykazie podatników VAT, czyli na Białej liście podatników VAT

 • dokonujesz transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.


Rejestracja do ZUS, jaki kod ubezpieczenia i jakie składki: Jako przedsiębiorca musisz rozliczać i opłacać za siebie składki do ZUS.


Firmy, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą lub zamknęli poprzednią przynajmniej 60 miesięcy wcześniej oraz nie planują świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy przez pierwszych 6 miesięcy działalności, mogą korzystać z Ulgi na start.


Ulga zwalnia cię z płacenia składek na:

 • ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe

 • Fundusz Pracy

 • Fundusz Solidarnościowy.


Po 6 miesiącach możesz skorzystać z kolejnej możliwości obniżenia składki i przez 24 miesiące płacić obniżone składki od preferencyjnej podstawy.


Jeśli nie masz prawa do ulg, musisz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

(tutaj dowiesz się jak wybrać kod ubezpieczenia).


Na Biznes.gov.pl założysz firmę online, korzystając z elektronicznego kreatora wniosku. Wystarczy, że zaznaczysz opcje, które cię dotyczą lub wpiszesz dane, o które zapyta kreator, a system sam przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego.


Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową?


Założenie własnej firmy jednoosobowej niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak niezależność, elastyczność w zarządzaniu czasem i potencjalnie większe zyski w porównaniu do pracy na etacie. Jednak każdy przyszły przedsiębiorca powinien rozważyć ryzyko biznesowe, potrzebę samodzielności w podejmowaniu decyzji oraz zdolność do samodzielnego zarządzania wszystkimi aspektami działalności.


Podsumowanie


Założenie własnej firmy przez internet jest procesem, który wymaga dokładnego planowania i przygotowania, ale dzięki nowoczesnym narzędziom jest dostępny dla każdego. Dokładne przemyślenie każdego kroku pomoże zminimalizować ryzyko i zwiększyć szanse na sukces. Pamiętaj, że jako przedsiębiorca, jesteś sterem, żeglarzem i okrętem, a Twoja firma to morze możliwości.

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page